7 Temmuz 2013 Pazar

Evde Waffle Yapımı


Waffle

Waffle bilindiği gibi Belçika mutfağının en iyi hamur tatlılarından birisi. Üstünde erimiş çikolata veya çikolata sosu, taze meyvelerle birlikte sunulan Waffleyi dışarıda yemek çok güzel ama evde denemek de kesinlikle iyi bir fikir. Hanımların en çok merak ettiği konu ile Waffle makinesi olmadan waffle hamurunun nasıl yapılacağıdır. İlla Waffle makinesine ihtiyacınız yok. Tost makinesi veya tavada da hamuru yapabilirsiniz.

Waffle nasıl yapılır?

Waffle için gerekli malzemeler ise şöyle;

- 2 tane yumurta

- 1 çay kaşığı dolusu tuz ( fazla olmamasına dikkat edin. )

- Yaklaşık 1,5 su bardağı un

- 1,5 su bardağından biraz az süt

- 1 yemek kaşığı kadar şeker

- Sıvı yağ (Çeyrek su bardağı kadar)

- Kabartma tozu ve vanilya ( ikisinden de birer paket )


Waffle için gerekli malzemelerinizi hazırladıktan sonra;

- Öncelikle iki adet yumurtamızı aklarına ve sarılarına ayırıyoruz.

- Burada bir karıştırıcıya ihtiyacımız var. Vanilya paketinin yarısını yumurta aklarıyla birlikte çırpıyoruz. Beyazlaşana dek çırpmamız gerekiyor, buna dikkat ediyoruz.

- Yumurta akları ile vanilyayı çırptığımız gibi, yumurta sarılarını ve şekeri farklı bir kasede çırpıyoruz.

- Yumurta sarılarını çırpma işleminden sonra; çırpılmış yumurta akının içine diğer malzemelerimizi ekleyeceğiz. Sütü, sıvı yağı, kabartma tozunu, yarım paket vanilyayı, tuzu ekliyoruz.

- Karıştırmaya devam ederken bir yandan yavaş yavaş unu eklemeye başlıyoruz. Ve bu sırada karıştırmaya devam ediyoruz.

- En son adım olarak da önceden hazırlamış olduğumuz yumurta akını, karışımımıza ilave ediyoruz. Aynı zamanda da yavaşça karıştırmaya devam ediyoruz.

- Kıvamına ulaştıktan sonra waffle makineniz olmasa da teflon tava veya tost makinesine birer kepçelik hallerde ekleyip 4-5 dakika pişirme süresi ile işlemi tamamlayabilirsiniz.

- Waffle’yi dondurma, çikolata sosları, taze meyveler ( özellikle çilek ve kivi ) gibi soğuk bir şekilde servis edebilirsiniz. Ayrıca evde pratik tahin, pekmez, hindistan cevizi, reçel, bal, sarelle ( nutella ) arzuya göre meyve de koyabilirsiniz...

1 yorum: